
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 27.5 mm |
| Width | 14.55 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Number of Pins | 15 |
| Height | 16 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Nickel |
| Pitch | 4.2 mm |
| Current Rating | 9.5 A |
| Max Current Rating | 9.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 15 |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 15 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 3 |
| Row Spacing | 4.14 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Panel Thickness | 50.8 mm |
| Contact Gender | Female |
| VDE Tested | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 3603
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14947
Ext.Price$0.14947
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14947 | $0.14947 |
| 10 | $0.14031 | $1.40310 |
| 50 | $0.13171 | $6.58550 |
| 100 | $0.12026 | $12.02600 |
| 500 | $0.10980 | $54.90000 |
| 1000 | $0.10786 | $107.86000 |
| 3000 | $0.10595 | $317.85000 |
| 5000 | $0.10408 | $520.40000 |
